عوامل مؤثر بر عزت‌نفس

عوامل مؤثر بر عزت‌نفس:

1. 1. 1. 1                بلوغ

برخی از نوجوانان در آستانه بلوغ به خاطر تغییراتی که در جسمشان به وجود می‌آید با اعتمادبه‌نفس خود در کشمکش هستند. این تغییرات، به‌علاوه میل طبیعی برای موردقبول واقع‌شدن، باعث می‌شود افراد خود را  با دیگران مقایسه کنند. آن‌ها ممکن است خود را با افراد دوروبر خود یا هنرپیشه‌ها و افراد معروفی که در تلویزیون، سینما، یا مجلات می‌بینند مقایسه کنند.

اما مقایسه خود با دیگران کاری غیرممکن است، چون تغییراتی که با رسیدن بلوغ ایجاد می‌شود، در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد زود به بلوغ می‌رسند، درحالی‌که بعضی دیگر دیر بالغ می‌شوند. برخی از نوجوانان در این دوره چاق می‌شوند، برخی دیگر باوجود پرخوری همان‌طور لاغر می‌مانند. همه‌ی این مسائل به ژنتیک افراد بستگی دارد.

تغییراتی که با رسیدن بلوغ حاصل می‌شود، می‌تواند بر احساس فرد نسبت به خویش تأثیر بگذارد. بعضی دخترها ممکن است از رشد و بالغ شدن اندامشان احساس ترس یا خجالت کنند. بعضی دیگر آرزو می‌کنند کاش زودتر رشد کرده و بالغ می‌شدند. دخترها خودشان را تحت‌فشار می‌گذارند تا لاغر بمانند و اندامشان بر هم نخورد، اما پسرها دوست دارند اندامشان بزرگ‌تر و عضلانی‌تر شود.

تأثیرات بیرونی

البته فقط رشد بدن نیست که بر اعتمادبه‌نفس افراد تأثیر می‌گذارد. عوامل بسیار دیگری (مثل تصویر رسانه‌ها از دختران لاغر و مردهای عضلانی) نیز می‌تواند بر تصویر ذهنی فرد از خود، تأثیرگذار باشد.

زندگی خانوادگی نیز می‌تواند بر عزت‌نفس افراد تأثیر بگذارد. برخی از والدین عادت دارند به‌جای تحسین و تمجید فرزندانشان، پیوسته از آن‌ها عیب‌جویی کنند. این انتقادها و عیب‌جویی‌ها باعث کاهش اعتمادبه‌نفس در نوجوانان شود.

همچنين یك فرد ممکن است از طرف همکلاسی‌ها و دوستانش نیز مورد اذیت و آزار قرار گیرد. گاهی اوقات تبعیضات نژادی و قومی مبنای این انتقادات قرار می‌گیرد. گرچه اکثر اوقات این انتقادات و توهین‌ها از حماقت و نادانی فرد منتقد منشأ  می‌گیرد، اما می‌تواند بر اعتمادبه‌نفس و تصویر ذهنی فرد از خود تأثیرگذار باشد (بیابان‌گرد، 1373).

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme